Polonia Burton
Art is not a luxury, but a necessity.

Bankowy formularz rezydencji podatkowej CRS

0

Do naszej redakcji trafiło kilka pytań od naszych czytelników odnośnie obowiązku wypełniania bankowych formularzy CRS określających rezydencję podatkową.

Część osób posiadających w Polsce konta bankowe a mieszkających na stałe w UK otrzymało ostatnio listy ze swoich polskich banków z prośbą o wypełnienie deklaracji CRS. Ze względu na specyfikację tematu poprosiliśmy o pomoc w odpowiedziach firmę Capital Business Links Ltd zajmującą się m.in. obsługą finansowo-księgową Polaków zamieszkujących Wielką Brytanię.

Pytania naszych czytelników:

Mieszkam na stałe w UK i posiadam konto w polskim banku. Otrzymałem od banku do wypełnienia formularz CRS odnośnie określenia rezydencji podatkowej. Co to właściwie jest i czy muszę go wypełnić?

CRS (Common Reporting Standard) jest to międzynarodowy system umożliwiający wymianę informacji w dziedzinie opodatkowania pomiędzy krajami, które w nim uczestniczą. Zadaniem CRS jest wyłapywanie osób lub przedsiębiorstw unikających płacenia podatków. W formularzu, który otrzymałeś/aś należy określić „gdzie płacone są podatki” – w Polsce czy w Wielkiej Brytanii?

W przypadku posiadania na terytorium Wielkiej Brytanii centrum interesów życiowych oraz przebywania tutaj dłużej niż 183 dni w roku podatkowym jako miejsce płacenia podatków należy wskazać UK.

 

Czy po podaniu rezydencji podatkowej dla UK muszę również powiadomić HMRC o posiadaniu takiego konta?

Nie ma potrzeby powiadamiania o posiadaniu konta. Należy jedynie wypełnić część Tax Return dotyczącą „foreign income” w przypadku otrzymywania dochodów poza granicami Wielkiej Brytanii.

 

Nie jest to konto oszczędnościowe i nie zarabiam na odsetkach czy muszę je deklarować na rozliczeniu rocznym np. Self-assesment?

Jeśli jest to tylko rachunek bankowy bez odsetek np. do płacenia rachunków to nie ma konieczności deklarowania go w rozliczeniu Self Assessment. Inna procedura byłaby przy ogłaszaniu bankructwa, wtedy należy podać HMRC numery i stany wszystkich rachunków bankowych również zagranicznych.

 

Posiadałem konto kilka lat ale nigdy nie zgłaszałem tego faktu do HMRC czy muszę się czegoś obawiać ze strony brytyjskiej skarbówki?

Jeśli odsetki były nieznaczne nie powinno to wywołać znacznych problemow ze strony HMRC podczas ewentualnej kontroli, jeśli odsetek nie było, HMRC nie wymaga deklarowania posiadania rachunku.

 

Mam konto na którym zarabiam na odsetkach. Czy jest jakaś granicach po przekroczeniu, której muszę ją zadeklarować w brytyjskim rozliczeniu?

Odsetki są już częściowo opodatkowane w Polsce. Należy je również zadeklarować na rozliczeniu podatkowym w UK Tax Return w części „foreign income” podając ich wartość oraz wysokość zapłaconego podatku. Zlecamy kontakt z biurem księgowym aby dokonać właściwego przewalutowania i prawidłowych wyliczeń.


Należy pamiętać, że twój przypadek może być interpretowany inaczej niż stanowią powyższe odpowiedzi. W przypadku braku pewności zalecamy kontakt z profesjonalnym biurem księgowym.

Polecamy usługi: Capital Business Links Ltd

zobacz również:
Komentarze
Loading...