Polonia Burton
Art is not a luxury, but a necessity.

Ulga podatkowa dla małżeństw i związków partnerskich

0

Dzięki uldze Marriage Allowance możemy zaoszczędzić w ciągu roku podatkowego do £238

Ulga przeznaczona jest dla wszystkich osób, które żyją w związkach małżeńskich lub partnerskich. Wysokość zarobków jednego z was nie może przekroczyć kwoty wolnej od podatku – £11,850. Druga osoba musi zarabiać w przedziale £11,851 – £46,350.

Ze względu na fakt, że osoba z niższymi dochodami będzie zwolniona z zapłaty podatku może przenieść swój Personal Allowance na partnera. Maksymalna kwota to 10% kwoty wolnej od podatku czyli £1,190.

Poniżej przykład jak to działa w praktyce:

Pani Karolina pracuje kilka godzin w tygodniu i zarabia £4,500 rocznie. Jej mąż pan Tomasz pracuje na pełen etat z zarobkami na poziomie £32,000 rocznie. Zarobki pani Karoliny są mniejsze od kwoty wolnej od podatku przez co nie wykorzystuje ona swojego Personal Allowance, który przekaże mężowi. Kwota wolna od podatku pana Tomasza zwiększy się wówczas do £13,040 pozwalając zaoszczędzić małżeństwu £238 rocznie.

Kwota oszczędności uzależniona jest od mniejszych zarobków i można ją wyliczyć za pomocą kalkulatora na stronie gov.uk. a następnie wypełnić formularz on-line.

Podczas składania wniosku będziesz potrzebował następujące dane:

  • 4 ostanie cyfry konta gdzie wypłacane jest child benefit, tax credits lub emerytura
  • wybrane dane z P60
  • wybrane dane z 3 ostatnich payslipów
  • numery paszportów i daty ważności
  • numery ubezpieczeń NIN
źródło: GOV.UK
podane kwoty dotyczą roku podatkowego 2018/19
zobacz również:
Komentarze
Loading...