Polonia Burton
Art is not a luxury, but a necessity.

Historia Burton upon Trent

0

Burton upon Trent to miasto położone w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Anglii, na wschodzie hrabstwa Staffordshire, nad rzeką Trent.

Jest ono znane pod różnymi nazwami, można spotkać się zarówno ze zwykłym „Burton”, jak i z dwoma innymi określeniami, które nawiązują do samej rzeki – Burton upon Trent albo Burton-on-Trent. Dziś miejsce to znane jest z rozwiniętego piwowarstwa, jednak warto cofnąć się do korzeni jego fascynującej historii.

Opactwo benedyktyńskie zalążkiem miasteczka
Ratusz, Burton upon Trent

Miasto Burton swoje początki ma w istniejącym w tamtym miejscu klasztorze benedyktynów. Opactwo Burton zostało ufundowane prawdopodobnie w VII lub IX wieku przez Modwennę, irlandzką zakonnicę i świętą. Później zostało zniszczone, wraz z wieloma innymi budynkami zakonnymi, podczas wtargnięcia Duńczyków w 874 roku. W 1003 roku zostało odbudowane w nowej lokalizacji przez szlachcica Wulfrica Spotta.

Kościół Ss Mary and Modwen’s

Opactwo Burton zostało wspomniane w tzw. „Domesday book” —rejestrze gruntowym sporządzonym na rozkaz Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii. Potęga opactwa rosła powoli, w 1310 roku mówiło się o nim jako o najmniejszym i najbiedniejszym klasztorze benedyktyńskim, z czasem jednak jego ranga wzrosła do najważniejszego miejsca zakonnego w Staffordshire, a w roku 1530 klasztor osiągał najwyższe dochody. Wiadomo także, że opactwo doczekało się wielu wizyt królewskich. W czasie późniejszych burzliwych losów klasztoru został on między innymi rozwiązany za panowania Henryka VIII, by potem zostać odnowionym jako kolegiata dla dziekana.

Od klasztoru do… browarnictwa

Dziś miasto Burton nad rzeką Trent nie każdemu kojarzy się z miejscem religijnym. Zawdzięczamy to między innymi rodzinie Paget. W 1545 roku opactwo Abbey zostało rozwiązane i oddane w zarząd sir Williamowi Paget. Nowy zarządca od samego początku miał wobec ziem wielkie plany rozbudowy, które jednak  pokrzyżowała jego śmierć.  Rodzina Paget została posądzona o spisek przeciwko królowej Elżbiecie I i dopiero w 1602 roku James I przywrócił im tytuły.  W sumie ponad 150 lat byli oni posiadaczami majątku zlokalizowanego wokół Burton.

W 1711 roku lord Pager wydzierżawił swoje prawa George’owi Hayne’owi, który w obrębie starego opactwa

Muzeum Browarnictwa Burton

wybudował wiele nowych budynków. Z czasem Burton stało się głównym, najpotężniejszym producentem i eksporterem piwa, które było później sprzedawane w Londynie. Niepozorne miasto nad rzeką Trent zdominowało rynek browarniczy, w szczycie jego świetności produkowano tam aż ¼ piwa sprzedawanego w Wielkiej Brytanii. Zarejestrowano w okolicy aż 30 browarów. Dopiero na początku XX w. nastąpił spadek sprzedaży piwa i liczba browarów zmalała z kilkudziesięciu do kilku.

Burton – miasto nad rzeką Trent, które warto odwiedzić

Pomimo że Burton upon Trent nie jest najbardziej oczywistą i najczęściej wybieraną pozycją atrakcji turystycznych Anglii, warto się tam wybrać. Możemy tam odwiedzić chociażby kościół poświęcony świętej Modwenie, który dziś stoi tam, gdzie dawne opactwo. Natomiast jeśli fascynuje Cię piwowarska strona historii miasta Burton, na pewno się nie zawiedziesz – wybierz się na wycieczkę do zakładów browarniczych lub do muzeum browarnictwa i skosztuj prawdziwego, słynnego angielskiego piwa.

(C) Polonia Burton

 

zobacz również:
Komentarze
Loading...