Polonia Burton
Art is not a luxury, but a necessity.

Rewolucja prawa podatkowego w Polsce

0

Już wkrótce Polacy pracujący za granicą będą musieli rozliczać się z fiskusem w Polsce.

Nowy kontrowersyjny projekt ustawy Rządu Beaty Szydło zakłada zmiany w prawie podatkowym. Według nowych zasad każdy pracujący za granicą Polak będzie musiał ujawnić polskiemu urzędowi skarbowemu swoje zagraniczne dochody.

Obecnie obowiązują dwie metody rozliczania się: proporcjonalna i z wyłączenia. Pomiędzy Polską a Wielką Brytanią podpisana jest umowa z 2006 roku o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie nakłada ona na Polskich obywateli obowiązku składania żadnych rozliczeń w Polsce jeśli pracują i mieszkają w UK. Już wkrótce może się to jednak zmienić.

Jeżeli zostanie utrzymana tylko metoda proporcjonalnego rozliczania się to będziemy zobowiązani do złożenia PITu do polskiej skarbówki. W przypadku gdy procentowa wartość zapłaconego podatku w UK będzie niższa od stawek w Polsce to będziemy musieli zapłacić jej różnicę w Polsce. Wiadomo, że przy angielskich zarobkach bardzo łatwo będzie nam wpaść w wyższy polski próg podatkowy.
Jak zapewniają eksperci prawa podatkowego będzie można uniknąć dodatkowego płacenia podatku w Polsce poprzez abolicję ale będzie ona zależna od formy uzyskania przychodu i wymagała wypełnienia odpowiednich dokumentów.

zobacz również:
Komentarze
Loading...